Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Kežmarčania si vychutnávali filmy pod holým nebom
Letné kino na hrade 2012
autor: Boris Švirloch foto: Stanislav Griguš

Po minuloročnom prvom ročníku Letného kina na hradnom nádvorí, keď mohli filmoví fanúšikovia pod holým nebom vidieť päť celovečerných a rovnaký počet krátkych filmov, zorganizovalo kežmarské kino a filmový klub Iskra na prelome prázdninových mesiacov jeho druhé pokračovanie.
Tentoraz bolo na programe osem filmových večerov, no jeden z nich, ten piatkový, musel byť pre nepriaznivé počasie zrušený. Organizátori však mohli byť s priebehom „kinotýždňa“ v čarovných kulisách Kežmarského hradu spokojní, keďže im, ale hlavne divákom počasie, na rozdiel od minulého roku, prialo. „Chceli sme osloviť každého diváka, vybrali sme úspešné české, slovenské i americké filmy, dva večery patrili premietaniam filmového klubu,“ povedala vedúca kežmarského kina Iskra Oľga Semanová.
Najviac divákov, rekordných 139, prišlo hneď na úvodný film podujatia, ktorým bola hudobno-tanečná snímka debutujúceho režiséra Mareka Ťapáka Tanec medzi črepinami. 115 divákov videlo americkú komédiu Vo štvorici po opici 2, 103 ľudí bolo zvedavých na vydarený český film Muži v nádeji, v hlavných úlohách s Bolkom Polívkom a Jiřím Macháčkom. Bez jedného stovka divákov videla ďalšiu českú komédiu Perfect Days a 58 odvážlivcov prišlo na strašidelný slovenský horor Zlo. Peknou návštevou sa môžu popýšiť aj oba klubové filmy – Rok diabla videlo 62 a francúzsko-belgickú čarovnú komédiu Víla 71 filmových fajnšmekrov. Celkovo za sedem dní letné kino navštívilo 647 divákov, čo je v porovnaní s minulým rokom (5 premietaní) viac ako dvojnásobne vyšší počet.
„Špecifikom našich filmových večerov na hradnom nádvorí sú aj krátke filmy mladých autorov. Majú dobrý ohlas a tento rok sme to mali o to zaujímavejšie, že sme predstavili aj snímky dvoch talentovaných Kežmarčanov,“ doplnila O. Semanová. Jedným z nich bol päťminútový animovaný film Stanislava Griguša Life is hard, ktorý povyhrával i pár celoslovenských súťaží amatérskeho filmu. Druhým Kežmarčanom, ktorého 18-minútový dokument Stará kniha nehrdzavie otváral prvý klubový večer na hradnom nádvorí, bol študent réžie na bratislavskej VŠMU Daniel Dluhý.
Kým si Kežmarčania užívali atmosféru letných premietaní, v kine Iskra sa uskutočnila výmena zvukového systému na nový, jeden z najmodernejších na Slovensku. Do konca roka by malo kino prejsť aj obrazovou digitalizáciou, na ktorú mesto z Audiovizuálneho fondu dostalo finančný príspevok 33-tisíc eur.

zdroj: Podtatranské noviny
                                                                                POZRITE SI VIDEO
 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011