Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Najviac divákov prilákali Nedotknuteľní

     Nádvorie Kežmarského hradu sa po roku opäť zmenilo na kino pod holým nebom. Tentoraz až desať filmových večerov prinieslo fanúšikom kinematografie kežmarské kino Iskra spoločne s rovnomenným filmovým klubom.

Tretí ročník Letného kina na hradnom nádvorí otvorila úspešná a obľúbená francúzska komédia Nedotknuteľní, na ktorú sa prišlo pozrieť rekordných 165 divákov, čo je najviac nielen v rámci tohtoročných premietaní, ale je to aj najvyššie číslo na jedno premietanie počas všetkých troch ročníkov podujatia. „Program filmov sa snažíme vyberať tak, aby bol pestrý a aby si z neho vybral každý divák. Taký, ktorý sa chce prísť do kina iba zabaviť, ale aj ten náročnejší, ktorému sú určené premietania filmového klubu,“ skonštatovala vedúca kina Iskra Oľga Semanová.

Filmoví fajnšmekri si okrem celovečerných filmov mohli vychutnať i krátke animované, hrané či dokumentárne predfilmy. Tri z nich dokonca predstavili domáci autori osobne. Kameraman a režisér Oto Vojtičko uviedol svoj dokument Cínová duša o nevšednej práci opravára organov Ota Dlugoša z Kežmarku, mladý filmár Stanislav Griguš ponúkol divákom animovanú snímku RGB a študent dokumentaristiky Daniel Dluhý predstavil svoj krátky dokument Kríž v tráve o Ruskinovciach, dedine v Levočských vrchoch, ktorá už neexistuje. Zlatým klincom programu letného kina bolo klubové premietanie úspešného slovenského dokumentárneho filmu Kauza Cervanová, ktorý osobne uviedol a s divákmi si podebatoval samotný režisér Robert Kirchhoff (rozhovor s ním si budete môcť prečítať v našich novinách tiež, pozn. red.). Film si prišlo pozrieť 120 divákov.

Desať premietaní Letného kina na hradnom nádvorí navštívilo spolu 767 divákov, čiže priemerný počet návštevníkov na jeden film bol približne 77. Všetkých, ktorí sa aspoň raz prišli na film pozrieť, na stene severovýchodného traktu hradu vítala netradičná svetelná šou, ktorú pripravil S. Griguš.


 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011