Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 24.1.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Febiofest prichádza druhý raz do kežmarského kina

     Po druhýkrát sa Kežmarok stane jedným z deviatich dejísk regionálnej časti medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Filmoví fanúšikovia sa môžu tešiť na sobotu 11., nedeľu 12. a pondelok 13. apríla 2015 na sedem filmových premietaní zaujímavých dokumentárnych, hraných či animovaných snímok domácej i zahraničnej produkcie v miestnom kine Iskra.

     Hlavným organizátorom Febiofestu na Slovensku je Asociácia slovenských filmových klubov spolu so Slovenským filmovým ústavom, podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavná časť festivalu sa konala v druhej polovici marca v Bratislave, hneď potom sa vybral do ďalších slovenských miest. Kežmarskú časť festivalu organizuje kino a filmový klub Iskra.

     Predfestivalovou ochutnávkou nielen pre deti bude v sobotu 11. apríla o 15.00 h írska koprodukčná animovaná rozprávka Pieseň mora (s českým dabingom), ktorá najmenším i veľkým prinesie nádherný animovaný svet keltských mýtov. Snímka bola v tomto roku nominovaná na Oscara za najlepší animovaný film.

     Samotný program trojdňového festivalu odštartuje v ten istý deň o 17.00 h slovensko-českým filmom režiséra a kameramana Martina Štrbu Vlna vs. breh, dokumentom o výnimočnej generácii slovenských fotografov, ktorí sa začiatkom 80. rokov stretli na pražskej FAMU. V rovnakej dobe sa odohráva aj večerná snímka režisérky Andrey Sedláčkovej Fair Play (o 19.00 h) o boji mladej československej šprintérky so štátom posväteným „programom“ podávania anabolík vrcholovým športovcom a s totalitnou mocou.

     Nedeľný program kežmarského Febiofestu otvoria opäť dokumenty, tentoraz dva zaujímavé stredometrážne filmy českej režisérky Jany Ševčíkovej, ktorú kežmarskí diváci mohli stretnúť v decembri minulého roku, keď do kina Iskra prišla osobne uviesť svoj zatiaľ posledný film Opri rebrík o nebo. 12. apríla o 17.00 h si budú môcť pozrieť dokumentárne snímky Starověrci a Svěcení jara, ktoré nakrútila v Rumunsku, resp. v Japonsku začiatkom tohto storočia. O 19.00 h príde na rad výpravná poľská vojnová dráma režiséra Jana Komasu z obdobia Varšavského povstania Mesto 44, príbeh o živote mladých ľudí, ktorí ho žijú, ako keby mal byť každý jeden deň ich posledný.

     Pondelok bude patriť českej kinematografii. O 17.00 h si nielen fanúšikovia dobrého piva pochutnajú na dokumente Jana Látala Česká pivní válka, v ktorom sa zoznámia s tromi novodobými bojovníkmi za zachovanie tradičného českého tekutého národného dedičstva v dobe globalizácie, ktorá sa výrazne dotkla i pivovarníctva. Druhý Febiofest v Kežmarku v pondelok 13. apríla o 19.00 h vyvrcholí drámou režiséra Petra Václava Cesta ven, príbehom ženy, ktorá bojuje o obyčajné životné šťastie, naráža však na predsudky spoločnosti a s nimi spojené prekážky, lebo je Rómka. Film získal 4 Ceny českej filmovej kritiky a 7 Českých levov, vrátane toho za najlepší film.

     Aj tento rok bude súčasťou festivalu premietanie ocenených snímok Súťaže krátkych filmov krajín V4, ktorá sa uskutočnila v rámci bratislavského Febiofestu. V Kežmarku budú tieto filmy uvedené podľa celkovej minutáže buď spolu pred pondelkovým večerným filmom, alebo po jednom pred dvomi či tromi večernými filmami (19.00 h).

     Vstupné na každý film z festivalového programu je 2 eurá s platným klubovým preukazom a 3,50 € bez neho (neplatí na krátke snímky, ktoré sú súčasťou premietania večerného filmu). Na sobotný film Pieseň mora zaplatia 2 eurá aj deti do 15 rokov.

Program Febiofest 2015 v Kežmarku
Sobota 11. apríla
Predfestivalová ochutnávka nielen pre deti:
15.00
Pieseň mora (animovaná rozprávka, r. T. Moore, 2014, Írsko/Dánsko/Belgicko/Luxembursko/Francúzsko, 93 min)
Febiofest:
17.00
Vlna vs. breh (dokument, r. Martin Štrba, 2014, Slovensko/Česko, 88 min)
19.00
Fair Play (dráma, r. Andrea Sedláčková, 2014, Česko/Slovensko/Nemecko, 100 min)

Nedeľa 12. apríla
17.00
Starověrci + Svěcení jara (dokumenty, r. Jana Ševčíková, 2001 + 2002, Česko, 46 + 55 min)
19.00
Mesto 44 (vojnová dráma, r. Jan Komasa 2014, Poľsko, 127 min)

Pondelok 13. apríla
17.00
Česká pivní válka (dokument, r. Jan Látal, 2014, Česko, 70 min)
19.00
Cesta ven (dráma, r. Petr Václav,2014,Česko/Francúzsko, 103 min)
+
Súťaž krátkych filmov krajín V4 – ocenené filmy (podľa celkovej minutáže buď spolu pred pondelkovým večerným filmom, alebo po jednom pred dvomi alebo tromi večernými filmami o 19.00 h)

Vstupné:
na každý film 2 € (s preukazom FK) alebo 3,50 € (bez preukazu FK), na film Pieseň mora aj deti do 15 rokov 2 €

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok