Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Fish Tank Veľká Británia, 2009, 123 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami 18. apríl 2011, 19:00

Druhá celovečerná snímka britskej režisérky a scenáristky Andrey Arnoldovej vyhráva na filmových prehliadkach doslova po celom svete. Vyslúžila si Cenu poroty na festivale v Cannes 2009 a ostrovní publicisti ju označujú za najlepší britský film roku. Emóciami pod kobercom nadupané dielko otvára otlčené dvere malého bytu na anglickom sídlisku, do jeho lakonicky brutálneho realizmu. 48-ročná autorka totiž sama vyrástla v jednom z miliónov sociálnych bytov – „council estates“, ktorých spoločné pavlače, tenké steny a betónové záhrady prinášajú inšpiráciu pre ich nekomentujúce „kapitalistické“ sociálne drámy. Pôdorysom Miinho života je obrovský vztýčený prostredník smerom ku všetkým. Línia rozprávania sa krúti okolo zlomu, kedy se do rodiny infiltruje matkin nový priateľ Connor (Michael Fassbender), ktorý je milý, sexy a starostlivý. Pre Miu perzonifikuje prvú túžbu, hmatateľné sexuálne napätie i otčimovský pseudorešpekt. Dievčina sa preto radšej odprace do blízkeho holobytu, kde se upokojuje hip-hopovým tancom. Rodinná idylka, prezentovaná teplou večerou, sexuálne ukojenou matkou a výletom k chovnému rybníku je od počiatku určená ku katastrofe. Zrútenie prináša ešte horšie následky ako deštrukciu pocitu spolupatričnosti. Mii hrozí horšia vec ako deflorácia, a to demonštrácia vlastnej bezradnosti, ktorú sa snažila po celý čas ukrývať.

Réžia a scenár: Andrea Arnold. Kamera: Robbie Ryan. Strih: Nicolas Chaudeurge. Hudba: Liz Gallacher. Hrajú: Katie Jarvis (Mia), Michael Fassbender (Connor), Kierston Wareing (Joanne), Rebecca Griffiths (Tyler), Harry Treadaway (Billy), Sydney Mary Nash (Keira), Grant Wild (Keeleyin otec), Sarah Bayesová (Keeley), Charlotte Collins, Kirsty Smith, Chelsea Chase, Brooke Hobby (tanečnice) a ďalší.

Ocenenia: Cena poroty ex aequo - MFF Cannes 2009; Zvláštna cena poroty, Zlatá plaketa pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe (M. Fassbender) - MFF Chicagu 2009; najlepší britský film - Ceny BAFTA; najlepšia réžia (A. Arnold), najsľubnejší začiatočník (K. Jarvis) - Britské nezávislé filmové ceny; nominácie na Európske filmové ceny 2009 za najlepší film, herečku a réžiu.

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      9 divákov


>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011