Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Bieloruský sen
(Белорусская мечта) + Spravodlivosť pre Sergeja (Justice for Sergei)

Filmový klub Iskra v rámci projektu Premietaj aj ty pozýva
na premietania filmov z medzinárodného festivalu dokumentov Jeden svet, ktoré sa uskutočnia vo štvrtok 9., 23. a 30. januára
v podkrovných priestoroch Kežmarskej reštaurácie
na Hradnom námestí 33 v Kežmarku (v blízkosti hradu).

9. január 2014, 19:00
DVD


BIELORUSKÝ SEN
Réžia: Jekaterina Kibalčič
Rusko, 2011, 55 min, rusky so slovenskými titulkami


Je príbehom mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu svojho života prežil v krajine riadenej diktátorom. Na pozadí sfalšovaných volieb, brutálnych represií a vážnej ekonomickej krízy film približuje, ako stále viac ľudí v „najstabilnejšej“ postsovietskej krajine začína žiadať zmenu. Je to príbeh o tom, ako režim môže zničiť človeka, ale aj ako si človek vie nájsť svoju vlastnú slobodu v štáte, ktorý má nad ním absolútnu moc. Bieloruský sen je prvý nezávislý dokumentárny film, ktorý sleduje udalosti v Bielorusku po prezidentských voľbách v roku 2010.

SPRAVODLIVOSŤ PRE SERGEJA
Réžia: Hans Hermans, Martin Maat
Holandsko, 2011, 62 min, rusky s českými titulkami


Súčasné Rusko čelí mnohým problémom. Jedným z nich je korupcia, ktorá sa ako mor šíri naprieč štátnou správou a úradmi. Aj napriek tomu sa stále nájde množstvo ľudí, ktorým nie je otrasná situácia ľahostajná. Medzi takých občanov patril daňový právnik Sergej Magnitskij. Pri svojej práci odhalil najväčší daňový únik v histórii Ruska. Keď celú vec nahlásil na príslušných úradoch, čakala ho prekvapivá reakcia. Namiesto vyšetrovania daňového úniku bol prevezený do nápravného zariadenia, v ktorom v novembri 2009 vo veľkých bolestiach zomrel. Investigatívny dokument rok po jeho smrti skladá z výpovedí spolupracovníkov, priateľov, rodiny a aktivistov šokujúci príbeh muža, ktorý zaplatil najvyššiu cenu za to, že chcel upozorniť na nespravodlivosť, ktorá sa v jeho vlasti deje. Napriek tomu že všetky dôkazy svedčia tomu, že bol po celý rok vystavený týraniu a išlo tak o „pomalú vraždu", ako prípad nazvali zahraničné médiá, ruským úradom sa žiadneho vinníka odhaliť nepodarilo.
 

viac informácií          Potvrďte účasť na facebooku

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011