Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Nový svet
Uus Maailm  +
Telo a duša
Body and Soul

Filmový klub Iskra v rámci projektu Premietaj aj ty pozýva
na premietania filmov z medzinárodného festivalu dokumentov Jeden svet, ktoré sa uskutočnia vo štvrtok 9., 23. a 30. januára
v podkrovných priestoroch Kežmarskej reštaurácie
na Hradnom námestí 33 v Kežmarku (v blízkosti hradu).

30. január 2014, 19:00
DVD


NOVÝ SVET
Réžia: Jaan Tootsen
Estónsko, 2011, 59 min, české titulky


Rovnako ako väčšine európskych metropol, aj estónskemu Tallinnu vládnu autá. Keď bola v roku 2006 otvorená vo štvrti Nový Svet ďalšia cesta určená výlučne autám, došla skupine miestnych obyvateľov trpezlivosť. Po usporiadaní protestu, pri ktorom v respirátoroch a plynových maskách bránili slávnostnému sprievodu pri otvorení tejto cesty, sa cykloaktivista Erko a študent architektúry Marten spoločne s priateľmi rozhodli založiť Spoločnosť Nový Svet. Náplňou ich práce sa stali najrôznejšie aktivity obmedzujúce automobilovú dopravu v ich štvrti, ako napríklad sprejovanie falošných prechodov pre chodcov. Nápady, ako zmeniť svoju štvrť k lepšiemu, urobiť z nej príjemné a zdravšie miesto pre život a zamedziť diktátu automobilovej dopravy, sa rozhodli predniesť aj starostovi a mestským úradníkom. Snímka o aktivitách skupiny mladých Estóncov, ktorí svojimi akciami inšpirovali množstvo ďalších ľudí v rôznych častiach krajiny, približuje nezastupiteľnú rolu občianskeho aktivizmu v súčasnej spoločnosti.


TELO A DUŠA
Réžia: Matthieu Bron
Mozambik, 2011, 54 min, slovenské titulky


Film Telo a duša rozpráva inšpirujúce príbehy troch mladých Mozambičanov s fyzickým postihnutím, ktorí žijú na predmestí hlavného mesta Maputo. Viktória prenáša sebaúctu, ktorú získala vzdelaním, na ďalšie ženy s postihnutím zorganizovaním módnej prehliadky; Mariana využíva svoju sociálnu energiu na vytváranie užitočných priateľstiev a prekonávanie architektonických bariér mesta a Vasco neformálne podniká ako opravár obuvi. Film získal niekoľko medzinárodných ocenení. Film Body&Soul premietame na festivale v rámci európskeho projektu o. z. eRko End Exclusion. Jeho cieľom je propagovať inklúziu ľudí s postihnutím v rozvojových krajinách..
 

viac informácií          Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011