Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Čo keby sme žili spoločne?
Et si on vivait tous ensemble?
Tragikomédia, Francúzsko/Nemecko, 96 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami. 17. február 2014, 19:00
DVD


Annie, Jean, Claude, Albert a Jeanne sú vyše štyridsať rokov nerozlučnými priateľmi. Keď im pamäť a srdce pomaly začínajú vypovedať službu a na obzore je prízrak domova dôchodcov, vzoprú sa a rozhodnú sa žiť spoločne. Napriek tomu, že občasné nezhody prebúdzajú staré spomienky, z bláznivého nápadu sa rodí krásne dobrodružstvo – spoločný život na staré kolená v komunite kamarátov. Čo na tom, že majú 75 rokov!

Napriek tomu, že film je vážny, nie je jeho zámerom či hlavnou snahou byť drámou. Nejde v pravom zmysle slova ani o drámu, no ani o rýdzu komédiu. Humor je využitý vo všetkých situáciách, ale nie zámerne ako nadľahčujúci prvok, ale ako prirodzená súčasť života. Vďaka tomuto prístupu sa režisérovi podarilo dosiahnuť veľmi autentický a zároveň kozmopolitný dojem, ktorému napomáhajú skvelé herecké výkony hlavných predstaviteľov: Jane Fonda, Géraldine Chaplin, Pierre Richard, Claude Rich atď.

Režisér o filme: "Vždy som sníval o tom, že spojím herecké legendy a nakrútim s nimi film na tému rodina a priateľstvo. Zvlášť ma zaujímala sociálna problematika a dopad staroby na človeka, čo nie je pre filmové plátno typická téma. Keď som začal písať scenár, často som si spomenul na svojich prastarých rodičov a na to, keď som ako tínedžer sledoval ako starnú a ako sa mení ich zdravotný stav. Pamätám si, ako moji starí rodičia netušili, ako sa o svojich starnúcich rodičov postarať, protože na túto situáciu neboli vôbec pripravení. Každý z pätice hercov v mojom filme je veľmi odlišný a zároveň skromný. Spojiť tieto silné osobnosti dokopy nebola ľahká úloha, protože sa vlastne nikdy predtým nestretli. Ako mladého tvorcu ma potešilo, keď som videl, aký majú k sebe vzájomný rešpekt. Jednoznačným ťahúňom bola však Jane Fonda, ktorá veľmi ovplyvnila silu celej skupiny."

Scenár a réžia: Stéphane Robelin. Kamera: Dominique Colin. Strih: Patrick Wilfert. Hudba: Jean-Philippe Verdin. Hrajú: Géraldine Chaplin, Jane Fonda, Claude Rich, Pierre Richard, Guy Bedos, Daniel Brühl.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011