Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Všetky moje deti
 
Dokument, Slovensko/Česko, 2013,
90 minút,
v pôvodnom znení (slovensky)
1., 2. marca o 17.00 h
DCP 2D


Ústrednou postavou filmu je charizmatický farár Marián Kuffa. Vo filme ho ale divák vidí skôr v zašpinených montérkach a sleduje drámu misie do prostredia biedy a beznádeje v zabudnutých rómskych osadách. Namiesto kázania sa Kuffa snaží strhnúť Rómov vlastným príkladom a ľudským záujmom. Snaží sa pomôcť najchudobnejším: namiesto chatrčí plných potkanov ich uči svojpomocne stavať dôstojnejšie bývanie.

Film šokujúcim spôsobom odkrýva problémy, s ktorými rómska komunita zápasí. Filmári boli dokonca svedkami tragédie - dve z miestnych detí uhoreli pri požiari chatrčí. Sledujeme dramatické mikropríbehy Rómov a syzifovský boj Kuffu s drsnou realitou: chce, aby „jeho deti“ objavili svoje schopnosti, naučili sa nezávidieť si a pomáhať jeden druhému. Podarí sa mu to?

Režisér o filme: "Sociálnemu dokumentu sa venujem viac ako 30 rokov. O obetavej práci Mariána Kuffu s bezdomovcami, alkoholikmi, bývalými väzňami a prostitútkami som nakrútil krátky dokument v roku 2000 pre TV Markíza. Ďalšie dva vznikli pre Českú televíziu. 28 minútový dokument Kde končí naděje, začíná peklo bol dokonca ocenený v Českej republike cenou VOX Humana (2003) ako film, ktorý najviac prispel k humanizácii spoločnosti. Po 10 rokoch som sa chcel do Žakoviec vrátiť a pokračovať v príbehoch jednotlivých postáv žakovskej komunity. Pri jednej návšteve som sa dozvedel, že Maroš sa okrem žakovskej komunity začal intenzívne venovať chudobným Rómom v blízkych rómskych osadách. Raz som sa vybral s Marošom do osady. Viezol pre Rómov použitý nábytok. Postupne sondoval terén, nadväzoval prvé kontakty, snažil sa svoju pomoc smerovať k tým najchudobnejším. To prostredie obrovskej ľudskej biedy a beznádeje ma tak ľudsky zobralo, že som sa rozhodol, že môj ďalší dokument bude časozberne sledovať jeho mravčiu prácu v osadách. Až neskôr som sa dozvedel, že Maroš dlho váhal, kým sa vydal do rómskych osád. Tušil zložitosť pomoci. Tušil, že je to nekonečný príbeh, ktorý z človeka vysaje všetku energiu a kompletne ho pohltí..."

Réžia: Ladislav Kaboš. Scenár: Ladislav Kaboš, Svatava Maria Kabošová. Produkcia: Svatava Maria Kabošová, Michael Kaboš, Pavlína Hobzová. Kamera: Michael Kaboš. Hudba: Martin Dohnal. Účinkujú: Marián Kuffa, farár zo Žakoviec, a obyvatelia rómskych osád.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011