Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Epizóda zo života zberača železa
Epizoda u životu berača željeza
Dokudráma, Bosna a Hercegovina/Francúzsko/Slovinsko/Taliansko,
2013, 75 min, v pôvodnom znení (bosniansky)
s českými titulkami.
24. marec 2014, 19:00
Blu-ray


Minimalistický film nakrútený na ručnú kameru s rozpočtom 17-tisíc eur rozpráva skutočný zážitok chudobnej rómskej rodiny, ktorú bez zdravotného poistenia nechceli v nemocnici ošetriť. Žena sa po samovoľnom potrate nachádzala v ohrození života.

Skúsený bosniansky režisér Danis Tanovič je držiteľom Oscara, Zlatého glóbusu a Cézara za svoj debutový Zem nikoho a má skúsenosti aj s veľkými produkciami. Podľa jeho vlastných slov nečakal, že práve jeho lacné a technicky nedokonalé "cinema verité", ktoré zachytáva osobnú drámu jednej rómskej rodiny by sa mohlo dostať na veťký festival. "Berlinale je odvážne, že nás pozvalo do súťaže. Náš kameraman sa síce zhrozil, pretože povedal, že by na ľahkú ručnú kameru ani nesiahol, keby vedel, že film bude posudzovať Kar Wai Wong," vyjadril sa Tanovič, ktorý naďalej ostáva kritický k situácii v Bosne.

Scenár a réžia: Danis Tanovič. Kamera: Erol Zubcevic. Strih: Timur Makarevic. Protagonisti: Nazif Mujič, Seanda Alimanovič, Semsa Mujič, Sandra Mujič, a ďalší.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011