Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Hořící keř Dráma, Česko, 2013, 206 min, v pôvodnom znení (česky). 11. apríl 2014, 19:00
DCP 2D


Film vychádza z trojdielnej drámy z produkcie HBO, ktorá rozpráva o následkoch Palachovej obete a začiatkoch normalizácie v poaugustovej ČSSR. Jeho hlavnou postavou je skutočne existujúca advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), ktorá zastupovala Palachovu matku Libušu (Jaroslava Pokorná) a brata Jiřího (Petr Stach) v zdanlivo beznádejnej súdnej kauze. Dôvodom žaloby blízkych mŕtveho študenta bolo škandálne obvinenie od poslanca Viléma Nového (Martin Huba). Ten Palachov čin zľahčoval na straníckom mítingu v Českej Lípe lživým vyhlásením o takzvanom studenom ohni a obludnom spiknutí, do ktorého bol dôverivý študent údajne nevedomky vmanipulovaný.

Film pripomína i samoupálenie Jana Zajíca z februára 1969, ktoré v stále ochromenejšej českej spoločnosti vzbudilo omnoho vlažnejšie reakcie než obeť Jana Palacha. Zobrazuje tiež dianie medzi odbojnými študentmi, ktorí sa snažili udržať posledné zbytky ideálov Pražskej jari a verejne protestovali voči ich systematickému okliešťovaniu. Poukazuje takisto na kolaborantské aktivity príslušníkov ŠtB, ktorí sa Palachov odkaz rozhodli vymazať z národného povedomia a začali tvrdo trestať akékoľvek prejavy nesúhlasu s oficiálnym trendom návratu do sovietskeho područia.

Réžia: Agnieszka Holland. Scenár: Štěpán Hulík. Kamera: Martin Štrba. Architekt: Milan Býček. Kostýmový výtvarník: Katarína Hollá. Hudba: Antoni Komasa-Lazarkiewicz. Strih: Pavel Hrdlička. Zvuk: Petr Čechák. Hrajú: Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Strach, Jan Budař, Ivan Trojan, Martin Huba, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Emma Smetana, Jenovéfa Boková, Taťjána Medvecká a ďalší.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011