Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Pacho, hybský zbojník
 
Komédia, Československo, 1975, 85 min,
v pôvodnom znení (slovensky)
2. august 2014, 21:00
DVD


Slovenská komédia, ktorá rozpráva príbeh o legendárnom hybskom zbojníkovi Pachovi, sa radí k divácky najúspešnejším filmom.

Pacho nie je historická postava. Je len modelom možného a vysnívaného zbojníka, ktorý okrem toho, že bohatým berie a chudobným dáva, neznáša krivdy a feudálny útlak. Častejšie ako svaly používa rozum. Vie si poradiť v každej situácii za pomoci sebe takej vlastnej šikovnosti a prešibanosti.

So svojou družinou pritom zažíva nevšedné dobrodružstvá. Rešpekt a obdiv nevzbudzuje len u mužov. Napriek tomu, že nepatrí k záletníkom, ženy, nevynímajúc cisárovnú Máriu Teréziu, sa bijú o jeho priazeň...

Snímka režiséra Martina Ťapáka, ktorá vznikla podľa predlohy Petra Jaroša, je jednou z mála, a možno dokonca jedinou vydarenou slovenskou filmovou paródiou.

Nezabudnuteľný herecký výkon Jozefa Kronera v úlohe zbojníckeho kapitána Pacha Matrtaja, podporený dialógmi z pera Milana Lasicu a Júliusa Satinského, robí z filmu ojedinelý zjav, ktorý sa v dejinách našej filmografie zatiaľ ešte nezopakoval.

Réžia: Martin Ťapák. Scenár: Peter Jaroš, Martin Ťapák. Kamera: Benedikt Krivošík. Hudba: Svetozár Stračina. Hrajú: Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slavo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fabiáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč, Michal Hraška, Slávka Budínová, Marián Labuda st., Ivan Rajniak, Viliam Polónyi, Magda Paveleková, Ján Kroner, Juraj Herz, Ľudovít Kroner, Claudia Vašeková, Mária Hojerová, Adam Matejka, Eva Máziková, František Desset, Viliam Meško, Ida Rapaičová a ďalší
 

CSFD.cz       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011