Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Spalovač mrtvol
 
Dráma/horor, Československo, 1968, ČB, 95 min, v pôvodnom znení (česky). 8. september 2014, 19:00
35mm


Premietanie pri príležitosti 80. narodenín režiséra Juraja Herza, kežmarského rodáka a čestného občana mesta.

Koniec 30. rokov: Pán Karel Kopfrkingl je obetavý zamestnanec pražského krematória a vzorný otec rodiny, ktorý dôsledne dbá o riadny chod domácnosti a všestrannú výchovu svojich detí. Rád predčítava zo svojej obľúbenej knihy o Tibete.

Ťaživá atmosféra napätej doby násobí všeobecný strach. V meštiackom stereotype žijúci Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupantmi a s obludnou samozrejmosťou sa zbavuje všetkého nebezpečného vo svojom okolí, vrátane členov vlastnej rodiny. Jeho veľká a nebezpečná kariéra sa začína...

Psychologický horor, vzdialene pripomínajúci Hitchcockove grotesky, kongeniálne vystihuje morbídnu atmosféru a akoby neskutočný svet panoptikálnych postav vynikajúcej predlohy Ladislava Fuksa (vyšla v roku 1967).

Pán Kopfrkingl sa stal životnou úlohou Rudolfa Hrušínského a Spalovač mrtvol jedným z najvýznamnejších filmov Juraja Herza, ktorý tu naplno uplatnil svoj zmysel pre bizarnosť, perverziu a fantaskné videnie.

Réžia: Juraj Herz. Námet: Ladislav Fuks – novela. Scenár: Ladislav Fuks, Juraj Herz, Kamera: Stanislav Milota, Hudba: Zdeněk Liška, Strih: Jaromír Janáček. Hrajú: Rudolf Hrušínský (Kopfrkingl), Vlasta Chramostová (Lakmé), Jana Stehnová (Zina), Miloš Vognič (Mili), Ilja Prachař (Walter Reinke), Zora Božinová (Reinkeová), Jiří Lír (Strauss), Dimitrij Rafalski (Fenek), Václav Kotva (Zajíc), Míla Myslíková (žena v klobúku), Vladimír Menšík (muž ženy v klobúku), Jana Šulcová (dievča), Jřrí Menzel (Dvořák), Nataša Gollová (madam v bielej pláštenke), Oldřich Vízner (pán Kája).
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011