Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 

Fongopolis
 
Krátkometrážna animovaná dráma,
Slovensko, 2014, 11 min.
29. september 2014, 19:00
DCP 2D


Animovaný labyrint Joanny Kożuch.

Mladý huslista má zahrať životné sólo s filharmóniou mesta Fongopolis. Cestu za úspechom mu však nečakane skríži vlaková stanica. V chaose nápisov, reklám, svetiel a náhliaceho sa davu nedokáže nájsť cestu k správnemu nástupišťu. Ak chce stihnúť svoj vlak, musí sa zastaviť.

Námet filmu napísala Joanna Kożuch, ktorá je zároveň jeho výtvarníčkou, animátorkou aj režisérkou. Film je vizuálne budovaný ako koláž expresívnej ručne kreslenej 2D animácie s pixilovanými zábermi a fotografiou. Rukopis autorky, ktorá vyštudovala maliarstvo, nesie silné prvky maliarskeho gesta.

Hoci je film animovaný, vďaka kombináciám s fotografiou a pixiláciou sa v ňom objavujú živí herci. Ide o Joanniných kolegov z animačnej, pedagogickej, ale aj širšej filmárskej komunity – v hlavnej úlohe sa predstaví Martin Snopek (r. Posledný autobus), ďalej Ivana Šebestová (r. Štyri, Sneh), Juraj Lehotský (r. Slepé lásky, Zázrak) a ďalší.

Na realizácii Fongopolisu spolupracovalo niekoľko osobností slovenskej kultúry, nezameniteľnou je najmä hudobná zložka dvojice Martin Hasák a Stanislav Palúch s typickou Palúchovou husľovou hrou. Príbeh spolu so Joannou Kożuch napísala Máša Orogváni.

Réžia: Joanna Kożuch. Scenár: Máša Orogváni, Joanna Kożuch. Výtvarné návrhy: Joanna Kożuch. Animácia: Joanna Kożuch. Kamera: Peter Kelíšek, Peter Balcar. Strih: Ondrej Azor. Hudba: Martin Hasák, Stanislav Palúch. Zvuk: Dušan Kozák. Hrajú: Martin Snopek a ďalší.
 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer   Potvrďte účasť na facebookuu

 

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi 20,000 Days on Earth
 
Hudobný dokument, Veľká Británia, 2014, 97 min, v pôvodnom znení (anglicky) s českými titulkami 29. september 2014, 19:15
DCP 2D


Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta.

Nie je však tradičnou biografickou retrospektívou, ale skôr záznamom života hudobníka, ktorý má dnes 57 rokov a stále sa nechá unášať Múzou. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora.

Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na planéte. Aj keď nenosí označenie superstar, niet pochýb, že po štyridsiatich rokoch na hudobnej scéne je Nick Cave legendou. Od svojich tínedžerských čias v postpunkovej kapele The Birthday Party, neskôr v skupine Grindeman, sa prepracoval až k The Bad Seeds. Tento jeho sólový projekt je na hudobnej scéne činný už 30 rokov.

Film voľne zaznamenáva 24 hodín v Caveovom živote, počas ktorých sám skúma svoje piesne a transformuje hudbu z neforemného náčrtu až po hit. Diváci v tomto diele nájdu aj halucinačné rozhovory a hrané pasáže s Caveovým hlasom. Zdá sa, že práve takýto naračný prístup sa k spevákovej výnimočnej osobnosti hodí najviac.

Réžia: Iain Forsyth, Jane Pollard. Scenár: Nick Cave, Iain Forsyth, Jane Pollard. Kamera: Erik Wilson. Strih: Jonathan Amos. Hudba: Warren Ellis. Účinkujú: Blixa Bargeld, Susie Buick, Arthur Cave, Earl Cave, Nick Cave, Warren Ellis, Kirk Lane, Kylie Minogue a ďalší.
 

CSFD.cz       Webstránka       Trailer   Potvrďte účasť na facebookuu

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok