Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 

Leviatan
Левиафан
Dráma, Rusko, 2014, 140 min, v pôvodnom znení (rusky) s českými titulkami. 27. január 2015, 19:00
DCP 2D

Boj za ľudské práva sa nikdy nesmie vzdať.

Kolja žije v malom meste blízko Barentsovho mora na severe Ruska. Hneď vedľa domu, kde žije so svojou mladou ženou Lily a synom z prvého manželstva, má vlastnú autoopravovňu. Avšak starosta blízkeho mesta Vadim Šelevjat ho chce o dom, pozemok i prácu pripraviť. Kolja sa nenechá kúpiť, je neústupčivý a odmieta sa vzdať. Nielen majetku a vlastnej pôdy, ale aj všetkej tej krásy, ktorá ho už od detstva obklopuje. Vadim sa však len tak ľahko nevzdáva...

Leviatan sa v Biblii uvádza ako morská príšera vzbudzujúca strach. V satanizme tento tvor predstavuje tretí zo štyroch prvkov pekla - jednotnosť poriadku a chaosu, hmoty a antihmoty, jin a jang. Thomas Hobbes v knihe Leviathan prirovnáva príšeru k štátnemu usporiadaniu, v ktorom má absolutistická moc zabezpečiť občanom mier a ochranu.

Medzinárodne oceňovaný ruský režisér Andrej Zvjagincev prináša vo svojom filmovom diele inšpirovanom Hobbesovou knihou pôsobivý pohľad na márny boj jednotlivca proti autoritám za svoje práva a vlastníctvo. Realisticky vyrozprávaný príbeh v spojení s kúzlom severskej krajiny a majestátnou podmanivou hudbou robí zo snímky Leviatan intenzívny filmový zážitok.

Réžia: Andrej Zvjagincev. Scenár: Andrej Zvjagincev, Oleg Negin. Kamera: Stefano Barabino, Harald Erschbaumer. Strih: Anna Mass. Hudba: Philip Glass. Hrajú: Alexej Serebrjakov, Elena Ljadova, Vladimir Vdovičenkov, Roman Madjanov, Anna Ukolova, Alexej Rozin, Sergej Pochodaev.

Recenzia       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok