Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 24.1.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Návrat do horiaceho domu
 
Dokument, Slovensko, 2014, 66 min, v pôvodnom znení (slovensky, anglicky...) s titulkami. 2. marec 2015, 19:00
DCP 2D


film osobne uvedú
režisérka A. Grusková a producentka M. Molnár Ľachká


Premietanie filmu Návrat do horiaceho domu je súčasťou projektu Chaviva Reick - Návrat do európskej pamäte a je financované z programu Európa pre občanov. Na večerný program nadväzuje aj premietanie pre Gymnázium P. O. Hviezdoslava v Kežmarku dňa 3. 3. 2015.

Dokumentárny film Návrat do horiaceho domu predstavuje život pozoruhodnej ženy Chavivy Reickovej. Prináša nielen množstvo neznámych archívnych materiálov, spomienok pamätníkov a putovanie po Chaviviných stopách na Slovensku, vo Veľkej Británii a v Izraeli, ale predovšetkým príbeh príťažlivej osobnosti, ktorý môže inšpirovať i v súčasnosti.

Chaviva Reicková (1914 - 1944), príslušníčka britskej spravodajskej služby, aktivistka i zanietená sionistka, ktorá túži prísť pomáhať do krajiny svojho detstva počas Slovenského národného povstania na jeseň v roku 1944. Bola jednou z palestínskych židovských parašutistiek vyslaných na vojenské misie do nacistami okupovanej Európy. Čo si myslia súčasné Chavivy, vojačky na Slovensku i v Izraeli, o svojej službe vlasti? Aký zmysel má príbeh Chavivy Reickovej dnes?

Chaviva ako osobnosť je veľmi zaujímavá. Mala dramatický život. Pochádzala z chudobných pomerov a aktivizovala sa v mládežníckom sionistickom hnutí HaShomer HaTzair v Banskej Bystrici. Ako jedna z mála žien v predvojnovej dobe jazdila na motorke. Odišla pred fašizmom do Palestíny (dnešný Izrael), kde sa podieľala na vybudovaní kibucu Maanit. Stala sa tiež dobrovoľníčkou Palmachu – elitných jednotiek podzemnej armády židovskej komunity, ktorá usilovala o ukončenie britskej okupácie Palestíny.

Scenár a réžia: Anna Grusková. Hlavný kameraman: Ivo Miko. Strih: Jakub Fišer. Zvuk: Tomáš Gregor. Produkcia: Mirka Molnár Ľachká, Anzio s.r.o. Produkčný dom: Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Produkcia v Izraeli: Avi Ofer.

Webstránka       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok