Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 23.1.2020, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 

Pieseň mora
Song of the Sea
Animovaná rozprávka/detský, rodinný film, Írsko/Dánsko/Belgicko/Luxembursko/Francúzsko,
93 min, český dabing.
11. apríl 2015, 15:00
DCP 2D


V bájnej krajine starých Keltov žije na osamelom majáku otec s dcérou a synom. Život celej rodiny sa obráti hore nohami vo chvíli, keď sa ukáže, že malá dcérka Saoirse je poslednou z tuleních víl. Jedine ona totiž môže piesňou zachrániť všetky rozprávkové bytosti, ktoré premenila na kameň čarodejnica Macha.

Po vysoko oceňovanej rozprávke Brendan a tajomstvo Kellsu prichádza írsky režisér Tomm Moore s ďalším kúzelným príbehom v celovečernom filme. Nádherne a tradične animovaný svet keltských mýtov a silné rozprávanie o sile materskej a súrodeneckej lásky vyniesol mladému režisérovi nielen porovnanie s najväčšími majstrami animovaného filmu, ale tiež už druhú nomináciu na Oscara. Premiéru mala 6. septembra 2014 na MFF Toronto.

Réžia: Tomm Moore. Námet: Will Collins, Tomm Moore. Hudba: Bruno Coulais. V českom znení: Markéta Irglová, Miroslav Krobot, Matěj Převrátil, Klára Nováková, Libuše Švormová, Petr Lněnička a ďalší.
 

Recenzia       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

Vlna vs. breh Dokument, Slovensko/Česko, 2014, 88 min, v pôvodnom znení (slovensky, česky) 11. apríl 2015, 17:00
DCP 2D


Febiofest 2015 v Kežmarku

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Stretli sa na začiatku 80. rokov ako slovenskí študenti fotografického odboru na pražskej FAMU a do umeleckej fotografie vniesli energiu, hravosť a nespútanú imagináciu, ktorá sa v ich tvorbe spájala najmä s postupmi inscenovanej fotografie. Vytvorili výnimočnú generáciu, ktorú kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“.

Ich neprehliadnuteľné dielo dodnes ovplyvňuje vývoj fotografie v Čechách aj na Slovensku. Sú úspešní aj za hranicami, mnohí sa vrátili domov, aby svoje skúsenosti opäť odovzdávali mladej generácii.

Martin Štrba vo svojom režijnom debute navštevuje a spovedá priateľov a umeleckých súputníkov, rekonštruujúc atmosféru doby, ktorá dala zrodiť fenoménu Slovenskej novej vlny. Čosi také sa udeje zriedka, o to vzácnejšie je, keď sa v rovnakom čase a na rovnakom mieste sa začne kumulovať a znásobovať tvorivá energia medzi ľuďmi, ktorí zdieľajú podobné hodnoty a pohľad na svet. Vznikol netradičný dokument, ktorý formálne nasleduje invenciu, hravosť, inscenačné a výtvarné postupy fotografickej tvorby svojich aktérov.

Réžia: Martin Štrba. Scenár: Martin Štrba, Olina Kaufmanová. Kamera: Martin Štrba. Hudba: Michal Novinski. Strih: Olina Kaufmanová. Účinkujú: Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník a ďalší.
 

Recenzia       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

Fair Play Dráma, Česko/Slovensko/Nemecko, 2014, 100 min, v pôvodnom znení (česky). 11. apríl 2015, 19:00
DCP 2D

Febiofest 2015 v Kežmarku

"Sú hranice, za ktoré sa nejde."

Osemdesiate roky v Československu. Mladá šprintérka Anna (Judit Bárdos) sa stáva členkou Strediska vrcholového športu. Jej matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) dúfajú, že splní kvalifikačný limit a postúpi na olympijské hry. Vybočením zo sveta tvrdého športového drilu je pre Annu len milostný vzťah s Tomášom (Ondřej Novák).

Anne začnú byť bez jej vedomia podávané anabolické steroidy. Jej výkonnosť stúpa, objavujú se však tiež prvé zdravotné problémy. Anna sa o prípravkoch dozvedá pravdu, a napriek tomu, že je v stávke jej účasť na olympiáde, hodlá ďalej trénovať bez nich. Jej matka však dúfa, že Anna účasť na olympijských hrách využije na emigráciu a rozhodne sa jej anaboliká pod rúškou neškodných vitamínov aplikovať tajne.

Scenár a réžia: Andrea Sedláčková. Producenti: Kateřina Černá, Pavel Strnad. Kamera: Jan Baset Střítežský. Strih: Jakub Hejna. Architekt: Petr Fořt, Vierka Dandová. Zvuk: Daniel Němec. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: David Solař, Miro Žbirka. Hrajú: Judit Bárdos, Anna Geislerová, Roman Luknár, Eva Josefíková, Ondřej Novák, Roman Zach, Igor Bareš, Jiří Wohanka, Ondřej Malý.
 

Recenzia       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

Starověrci + Svěcení jara
(Jana Ševčíková)
Dokument, Česko, 2001, 46 min, v pôvodnom znení s anglickými titulkami. (Starověrci)
Dokument, Česko, 2002, 55 min, v pôvodnom znení s českými titulkami. (Svěcení jara)
12. apríl 2015, 17:00
35mm

Febiofest 2015 v Kežmarku

Starověrci

V priebehu piatich rokov vznikol dokument pátrajúci prostredníctvom časozbernej metódy v duchovných koreňoch života obyvateľov v zapadnutej rumunskej dedine pri dunajskej delte. Tí si ako potomkovia ruských emigrantov, ktorí tieto miesta osídlili v 17. storočí, dokázali udržať nielen pôvodné vyznanie, ale i jazyk. Navzdory prirodzeným zmenám v podobe narodení, svadieb a úmrtí čas akoby tu ustrnul. Ľudia tam žijú spútaní prísnou náboženskou vierou, a teda zajatí i povznesení cyklickým rytmom cirkevných sviatkov a každodenných náboženských rituálov. Tie sú zároveň prirodzenou súčasťou života a dávajú vnútorný zmysel i tým najobyčajnejším úkonom.

Čiernobiela kamera Jaromíra Kačera ponúka vláčne obrazové kompozície, z ktorých vyplávajú na povrch prazákladné duchovné gestá povyšujúce každodenný život dedinčanov na úroveň symbolickej polemiky s pominuteľnosť plynúceho času.

Námet, scenár a réžia: Jana Ševčíková. Kamera: Jaromír Kačer. Strih: Lucie Haladová. Zvuk: Jaroslav Jehlička, Petr Bohatý, Marek Musil, Michal Janoušek, Jiří Mergl, Pavel Sádek. Hudba: Alan Vitouš, Pavel Markelov. Dramaturgia: Josef Valušiak. Produkcia: Jana Ševčíková.

Svěcení jara

Min Tanaka je so svojou skupinou Maj-Juku výraznou osobnosťou japonského divadla. Divadla, v ktorom sa telo stáva jazykom. Svěcení jara vzniklo na farme v dedine Hokušu, kde Min Tanaka žije. Každý rok sem prichádzajú ľudia z celého sveta, aby se podieľali na Min Tanakových letných autorských dielňach.

Min Tanaka hovorí: „Tancujú so mnou ľudia z celého sveta a každý je úplne iný. Nielen fyzicky, ale tiež svojím jedinečným príbehom. Sú niečo ako dejiny tela. Očakávam od každého, že téma jeho tanca bude vychádzať z osobnej skúsenosti. Každý z nás stojí na konci veľmi dlhého vývojového reťazca, ktorý nás vedie späť do nášho detstva, k našim rodičom, späť k našej animálnej podstate.“

Námet, scenár a réžia: Jana Ševčíková. Kamera: Jaromír Kačer. Strih: Lucie Haladová. Zvuk: Jiří Peser. Producent:
Jana Ševčíková, Petr Sitár
 

CSFD.cz     CSFD.cz     Trailer     Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

 

Mesto 44
Miasto 44
Dráma, Poľsko, 2014, 127 min, v pôvodnom znení (poľsky) s českými titulkami. 12. apríl 2015, 19:00
DCP 2D

Febiofest 2015 v Kežmarku

"Láska v čase apokalypsy."

Film Mesto 44 hovorí príbehy mladých ľudí, ktorí žijú svoje životy, akoby každý deň mal byť ich posledný. Nie je to vďaka prebytku statočnosti alebo ľahkovážnosti. Tento postoj je prirodzený vzhľadom na skutočnosť, ktorej čelia. Píše sa rok 1944 a ich príbehy sa odohrávajú vo Varšave, ktorá je okupovaná Nemeckom.

Títo poľskí študenti vnímajú svoje zapojenie do podzemného hnutia nielen ako vlasteneckú povinnosť, ale takisto ako mladícke dobrodružstvo, príležitosť pochváliť sa pred vrstovníkmi a zapôsobiť na dievčatá. Flirtujú, predvádzajú sa a robia plány v priebehu odbojového cvičenia, bez toho, aby si uvedomovali, že blížiace leto sa stane najťažšou skúškou ich života. Netušia, čo pre nich vojna pripravila.

Scenár a réžia: Jan Komasa. Kamera: Marian Prokop. Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Hrajú: Józef Pawłovski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak, Antoni Królikowski, Tomasz Schuchard, Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Żurawski, Karolina Staniec, Filip Gurłacz, Jaśmina Polak, Magdalena Koleśnik, Michał Mikołajczak.
 

Webstránka       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

Česká pivní válka Dokument, Česko, 2014, 70 min,
v pôvodnom znení (česky).
13. apríl 2015, 17:00
DCP 2D

Febiofest 2015 v Kežmarku

Svet okolo nás sa stále mení. A s ním sa mení i české pivo. Čo sa skrýva za tradičnými pivnými značkami v ére globalizácie? Čo sa stane, keď sa tekuté národné dedičstvo zmení na „Eurobier“? Mnohí ľudia veria, že pivo a jeho charakter ovplyvňuje život národa viac, než si myslíme. A stále viac ich verí, že český pivný priemysel už nie je český. Nielen kvôli tomu, kto ho z veľkej časti vlastní, ale i kvôli tomu, čo vlastne vyrába. Je to naozaj tak? A ak áno, čo môžeme robiť?

Bývalý plzenský sládok Josef založil firmu, ktorá šíri tradičnú pivovarskú technológiu po Čechách i po svete. A nezastaví sa ani pred ostro stráženú hranicu Bieloruska, kde vládne tuhá diktatúra.

Ostravský muzikant a svetobežník Martin píše podvratné piesne a muzikály a teraz sa rozhodol zapísať svoje myšlienky v kľúčovej knihe Hľadanie strateného piva. Kvôli nej neváha ísť do súboja s plzenským Prazdrojom a jeho hlavným obchodným sládkom. Ba ani vypraviť sa do „jamy levovej“ - ku koreňom koncernu SAB Miller a snáď i všetkého globálneho pivného zla v Juhoafrickej republike.

Moravský farmár Laďa bojuje na domácom fronte. Vyzbrojený iba svojím mäsiarskym kotlom a miešacím pádlom ide uvariť vlastné, poctivé pivo, také, ktoré by chutilo jeho otcovi a dedovi.

Réžia: Jan Látal. Scenár: Jan Látal, Martin Švoma. Kamera: Jan Látal, Jan Šípek. Hudba: Karel Štulo. Účinkujú: Josef Krýsl, Ladislav Bureš, Martin Jarošek, Václav Berka, Petr Měrka.
 

Webstránka       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

Cesta ven Dráma, Česko/Francúzsko, 2014, 103 min, v pôvodnom znení (česky) 13. apríl 2015, 19:00
DCP 2D

Febiofest 2015 v Kežmarku

Príbeh silnej mladej matky, ktorá sa odmieta zmieriť s nepriaznivým spoločenským statusom a bojuje o lepší život pre seba a svoju dcéru Sárinku. Cesta von z ťažkej situácie je lemovaná sklamaním, ale tiež nádejou. Odvaha a rodičovský cit pomáhajú Žanete prekonať prekážky v podobe dlhov, predsudkov spoločnosti i problémov vo vlastnej komunite. Film realitu neprikrášľuje, nikoho nesúdi a vyhýba sa pátosu. K téme pristupuje s vecným nadhľadom a svojráznym humorom.

Cesta ven mala premiéru v rámci tohtoročnej prestížnej prehliadky nezávislých filmov na MFF v Cannes. Snímka bola zaradená do sekcie obsahujúcej len 9 titulov, ktoré každoročne vyberá Asociácia nezávislého filmu a jeho distribúcie (L´ACID) spomedzi stoviek filmov z celého sveta. Pre českú kinematografiu je výber Cesty von na festival v Cannes obrovským úspechom, na ktorý sa čakalo celých 16 rokov. Film získal 7 Českých levov, vrátane toho za najlepší film roku 2014.

Réžia: Petr Václav. Scenár: Petr Václav. Kamera: Štěpán Kučera. Produkcia: Jan Macola, Miloš Lochman, Karel Chvojka. Hrajú: Klaudia Dudová, David Ištok, Mária Ferencová-Zajacová, Milan Cifra, Natálie Hlaváčová, Sára Makulová, Přemysl Bureš.
 

Recenzia       CSFD.cz      Trailer   Potvrďte účasť na facebooku

 

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok