Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

Hranica Dokument, Slovensko, 2009, 72 min. 24. okt 2011, 19:00

Dokument o nezmyselnej hranici, ktorá rozdelila dedinu Slemence i ľudské osudy na dlhé desaťročia. Najlepší dokumentárny film strednej a východnej Európy za rok 2009.

V noci 30. augusta 1946 bola dedina Slemence na východnej hranici Európy rozdelená Červenou armádou na dve časti. Jedna časť, Veľké Slemence, zostala na Slovensku (vtedajšie Československo), druhá dostala názov Malé Slemence a pripadla Ukrajine (vtedajší Sovietsky zväz). Nezmyselne vytýčená hranica, podobná povestnému berlínskemu múru, rozdeľuje majetky, cintorín a najbližšie rodiny aj v súčasnosti. Dokumentárny film zobrazuje trpkú skúsenosť obyvateľov Slemeniec, ktorí na najstráženejšej hranici Európskej únie snívajú svoj sen o jej otvorení.

Námet a réžia: Jaroslav Vojtek. Scenár: Jaroslav Vojtek, Marek Leščák. Kamera: Tomáš Stanek, Jaroslav Vojtek. Hudba: Peter Groll. Strih: Maroš Šlapeta, Zuzana Cséplő. Účinkujú: Elena Hornyaková so synom, Peter Lizák, Peter Gilanyi s manželkou, Tibor Tóth, Vince Toth, pani Kujíková a obyvatelia dedín Veľké Slemence a Malé Slemence.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      5 divákov


>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011