Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 

5 rokov filmového klubu
 
23. november 2015, 18:00


Oslávte s nami piate narodeniny filmového klubu

v pondelok 23. novembra 2015 od 18.00 h v kine Iskra v Kežmarku

Program

18.00 Peter Konečný: Geniálne filmové scény – alebo prečo milujeme film.

Známy propagátor kvalitnej kinematografie, filmový kritik a šéfredaktor portálu Kinema.sk osobne uvedie jednu zo svojich populárnych filmových prednášok.

Nový spôsob rozprávania dejín filmu sa upriamuje na konkrétne filmové scény. Akoby sa strácal zmysel upozorňovať na celé kinematografické dielo a do popredia sa dostávajú výrazné fragmenty – obrazy, hudba a emócie. Doba sa zmenila a popis filmov sa často skracuje s upozornením na výrazné výseky z celku. Tie v divákoch často rezonujú na úrovni komplexného kino zážitku. Na fenomén výnimočných filmových scén sa pozrieme spolu so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. A možno sa dozviete, prečo je film láska na celý život...

                                              Potvrďte účasť na facebooku

 

Taxi Teherán Dráma/komédia, Irán, 2014, 83 min, v pôvodnom znení (perzsky) s českými titulkami. 23. november 2015, 20:15 DCP 2D


Sloboda nepotrebuje taxameter.

Víťazný film Berlinále 2015 z ilegálnej dielne Jafara Panahího triumfuje nad politickou represiou.

Renomovaný iránsky tvorca sa vo svojom druhom filme nakrútenom v rámci núteného domáceho väzenia premenil na taxikára, ktorý prostredníctvom rozhovorov s rôznymi klientami ponúka kritický pohľad na iránsku spoločnosť. Panahí tu bez akejkoľvek sebaľútosti a s odzbrojujúcim humorom nastoľuje otázku, ako sa má chovať umelec v krajine, ktorá mu neumožňuje slobodu prejavu.

S kamerou pripevnenou za predným sklom svojho auta – taxíka nakrútil Panahí film, ktorý povie viac ako mnohé sociopolitické štúdie.

Réžia: Jafar Panahí. Strih: Jafar Panahí. Scenár: Jafar Panahí. Kamera: Jafar Panahí. Hrajú: Jafar Panahí a jeho klienti v taxíku.

CSFD.cz       Recenzia      Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok