Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
O bohoch a ľuďoch
(Des hommes et des dieux)
Dráma, Francúzsko, 2010, 120 min, v pôvodnom znení s titulkami. 11. apríl 2012, 19:00


Malá kresťanská komunita v severnej Afrike, v ktorej našlo pokoj i naplnenie osudov osem mníchov rovnakej viery, ale rozdielneho veku i názorov, žije v pokoji, kým život v oblasti nenaruší masaker, za ktorým stoja miestni islamskí fundamentalisti. Potom, čo odmietnu armádny dozor, čelia mnísi otázke, ako sa brániť pretrvávajúcemu riziku, aj zisteniu, že láska k blížnemu nie je pre všetkých veriacich presvedčivým argumentom.

Film se zaoberá univerzálnymi hodnotami, ktoré nemožno zavrhovať, nech už veríme v akéhokoľvek boha, ale tiež ukazuje, že odovzdanosť viere ešte neznamená automatické nájdenie odpovedí a z nich prameniaceho pokoja. Snímka usiluje o zachytenie života v kláštore bez idealizácie "služobníkov božích" a úspešne problematizuje domnienky o stádovitom uvažovaní veriacich. Dielo, ktoré kladie náboženské otázky, ale zároveň je univerzálne duchovné, vychádza zo skutočnej udalosti, ktorú režisér odhaľuje až na samom konci, a posilňuje tak dopad svojho sugestívneho filmu.

Réžia: Xavier Beauvois. Scenár: Étienne Comar. Kamera: Caroline Champetier. Strih: Marie-Julie. Hrajú: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin, Sabrina Ouazani, Abdellah Moundy, Adel Bencherif, Jacques Herlin, Arben Bajraktaraj, Farid Larbi.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      201 divákov


>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011