Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Svetlá v súmraku
(Laitakaupungin valot)
Psychologická dráma, Fínsko/Nemecko/Francúzsko, 2006, 80 min, v pôvodnom znení (fínsky) s českými titulkami. 7. máj 2012, 19:00


Svetlá v súmraku majstra réžie Aki Kaurismäkiho sa vyznačujú jeho typickým štýlom: sociálna téma, suchý humor, reálne prostredia, štylizované herectvo a dialógy, jednoduchý strih, ako kapitoly uzatvorené sekvencie, oddramatizované rozprávanie… Pre Kaurismäkiho, ako sám tvrdí, je dostatočne dramatické, keď musí postava prejsť zľava doprava.

Vo Svetlách v súmraku rozpráva príbeh osamelého nočného strážnika bezpečnostnej agentúry v Helsinkách. Ten si žije svoj tichý, nenápadný a nudný súkromný život, ktorý neosviežuje ani rutinná práca, kde ho navyše rôznym spôsobom ponižujú. Ale náš hrdina je skromný a čestný človek, presvedčený o tom, že osud je už raz taký a nedá sa zmeniť. Jeho každodennosť však odrazu naruší krásna chladná blondína Mirja, do ktorej sa zamiluje. Lenže Mirja ho vtiahne do sveta zločinu, z ktorého niet úniku.

Réžia, námet, scenár, strih a produkcia: Aki Kaurismäki. Kamera: Timo Salminen. Hudba: rôzne skladby a piesne. Hrajú: Janne Hyytiäinen (Koistinen), Maria Järvenhelmi (Mirja), Maria Heiskanen (Aila), Ilkka Koivula (Lindholm), Jari Elsilä, Vesa Häkli, Jouni Kosenius (bodyguardi), Joona Tapola (chlapec), Kati Outinen (pokladníčka v samoobsluhe), Matti Onnismaa (vedúci zmeny), Sulevi Peltola (kontrolór) a ďalší.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      16 divákov


>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011