Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Lurdy
(Lourdes)
Dráma, Francúzsko/Rakúsko/Nemecko, 2009, 96 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami. 9.,10. máj 2012, 19:00


„Načo si klásť otázky viery, keď existuje zázrak.“

Christine je takmer celý život pripútaná na invalidný vozík. Aby prekonala osamelosť, rozhodne sa navštíviť Lurdy, ikonické mesto pútnikov v Pyrenejskom pohorí. Jedného rána sa prebudí zdanlivo vyliečená.

Film Lurdy je krutým príbehom. Chorí ľudia z celého sveta prichádzajú na toto posvätné miesto s vierou, že získajú späť svoje zdravie. Pre množstvo zúfalých a umierajúcich ľudí sú Lurdy mestom zázrakov a nádeje na uzdravenie Ale cesty Božie sú nevyspytateľné a nádej, ktorá je tak blízko smrti, sa môže naplniť, čo sa zdá absurdné vo chvíli, keď sa život uberá k svojmu koncu.
Snímka sa nezameriava na náboženskú vieru, ako by sa z názvu mohlo zdať, ale skôr na ľudskú pominuteľnosť. Otázku, ktorú si Lurdy kladú, je to, ako môžu ľudia prechádzať životom s takými obmedzeniami. A čo sa stane, keď sa niekomu stane zázrak? Čo by sme si počali v prípade, keby sa to podarilo nám a spadla nám láska a šťastie do lona? Film poberá všetky možné aspekty cez Christine, pútnikov, cirkev a rádové sestry ako anjelov milosrdenstva.

Scenár a réžia: Jessica Hausner. Kamera: Martin Gschlacht. Strih: Karina Ressler. Hrajú: Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Löwensohn.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      22+26 divákov


>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011