Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Posledný autobus
 
Krátkometrážna dráma, kombinovaný film (animovaný + hraný), Slovensko, 2011, 15 min, v pôvodnom znení (slovensky). 8. október 2012, 19:00


Začala sa lovecká sezóna. Lesné zvieratá nastupujú do malého autobusu a utekajú do bezpečia. Keď vozidlo uprostred noci zastavia poľovníci, pasažieri v existenčnom strachu odhaľujú svoj pravý charakter a v mene vlastnej záchrany sú schopní obetovať aj svojich najbližších. Posledný autobus je autorský krátkometrážny film spracúvajúci pomocou podobenstva univerzálnu tému ľudského egoizmu a strachu.

Obaja režiséri (Martin Snopek, Ivana Laučíková) sú vyštudovaní animátori a dosiaľ realizovali len animované snímky. Aj pri výrobe filmu Posledný autobus použili techniku podobnú animácii. Obraz síce zachytáva reálnych ľudí v reálnych prostrediach, no nebol snímaný v reálnom čase na kameru, ale na digitálne fotoaparáty sériovým snímaním fotografií. Výsledok evokuje hraný film, no zároveň v ňom cítiť zvláštny obrazový nepokoj.

Hlavných protagonistov filmu stvárnili herci, bábkoherci a animátori, ďalšie postavy zahrali neherci a deti. Výrazný podiel na budovaní atmosféry filmu nesú kameramani Juraj Chlpík a Boleslav Boška a hudobník Jakub Ursíny. Mimoriadnu úlohu pri hľadaní výslednej podoby príbehu zohral strihač František Krähenbiel.

Námet: Martin Snopek. Scenár: Patrik Pašš ml., Martin Snopek. Réžia: Martin Snopek, Ivana Laučíková. Kamera: Juraj Chlpík. Hudba: Jakub Ursíny. Zvuk: Matúš Cuba, Maroš Plávka. Strih: František Krähenbiel. Špeciálne efekty: Jakub Goda.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer       Potvrďte účasť na facebooku

 
Le Havre
 
Komédia, Fínsko/Francúzsko/Nemecko, 2011, 93 min, v pôvodnom znení (francúzsky) s českými titulkami). 8. október 2012, 19:15


Najnovší film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho je plný irónie a čierneho, ale jemného humoru. Na prestížnom MFF Cannes 2011 bola snímka označená za najoptimistickejšie dielo v súťaži a odniesla si cenu kritiky FIPRESCI.

Príbeh sympatického čističa topánok Marcela Marxa sa odohráva vo francúzskom prístavnom meste Le Havre. Marcel žije šťastne s milovanou ženou Arlettou a trávi čas v obľúbenom bare. Do života mu však náhle vpadne trinásťročný africký chlapec na úteku. Marcel se chce zachovať ako správný muž a rozhodne sa chlapca ochrániť pred políciou a deportáciou…

Réžia, scenár a produckia: Aki Kaurismäki. Kamera: Timo Salminen. Strih: Timo Linnasaio. Zvuk: Tero Malmberg. Hrajú: André Wilms, Kati Outinen, Blondin Miguel, Laika, Jean-Pierre Darroussin, Elina Salo a ďalší.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer       Potvrďte účasť na facebooku

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011