Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 

 
Čierna mačka, biely kocúr
(Crna mačka, beli mačor)
Komédia, Juhoslávia/Francúzsko/Nemecko, 1998,
129 min, v pôvodnom znení (srbsky, rusky, anglicky)
s českými titulkami.
14. január 2013, 19:00
35mm


Výbušná komédia s nefalšovanou atmosférou balkánskeho magického realizmu.

Grga Pitič, cigánsky výrobca falošného značkového alkoholu, a Zarije, hrdý vlastník cementárne, sú najlepšími starými priateľmi – hoci sa nevideli 25 rokov. So vzájomnou oddanosťou prešli títo dvaja ubolení osemdesiatroční podvodníci zločinom aj trestom. Zarijeho syn Matko je naničhodný lenivec. Pretože nie je schopný požiadať vlastného otca o pomoc, ide za Grgom, aby si od neho požičal peniaze na čierny obchod s vlakom plným benzínu. Aby sa však uistil, že pôžičku dostane, Matko povie Grgovi, že jeho otec je mŕtvy. Táto správa zasiahne starca veľmi hlboko, a tak sa rozhodne navštíviť Zarijeho hrob…

Režisér Emir Kusturica sa touto farbistou komédiou z rómskeho prostredia vrátil k filmovej tvorbe, napriek svojmu rozhodnutiu už nikdy nerežírovať (po tom, ako sa v Juhoslávii stretol s odmietnutím svojej snímky Underground). Kusturica prináša neviazanú komédiu, založenú na nedorozumeniach a postavenú na svojráznych charakteroch a na ich impulzívnych reakciách. Tragické motívy, známe z filmu s obdobnou tematikou Dom obesenca (pri oboch dielach sa na scenári podieľal Gordan Mihić), tentokrát tvorca silne utlmil – a až s manieristickou záľubou dáva vyznieť situáciám, ktoré často prechádzajú z polohy šťavnatej folklórnej komédie do rozprávky a dostávajú nádych magického realizmu.

Réžia: Emir Kusturica. Scenár: Goran Mihić, Emir Kusturica. Kamera: Therry Arbogast, Michel Amathieu. Hudba: D. Nele Karakilić, Vajislav Aralica, Dejo Sparalovo, rôzne piesne. Strih: Svetolik Mica Zajc. Hrajú: Bajram Severdžan, Florijan Ajdini, Branka Katić, Srdjan Todorović, Zabit Memedov, Salija Ibraimov, Sabri Sulejman a ďalší.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011