Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


 
Kráľovská aféra
(En Kongelig affære)
Historická dráma, Dánsko/Švédsko/Česká republika, 2012, 138 min, v pôvodnom znení (dánsky a anglicky) s českými titulkami. 29. apríl 2013, 19:00
DCP 2D

Príbeh vášnivej a zakázanej lásky, ktorá ovplyvnila celý národ.

Vzťah medzi Johanom Struenseeom, nemeckým lekárom pološialeného dánskeho kráľa Kristiána VII., a jeho manželkou, mladučkou kráľovnou Karolinou Matyldou Hannoverskou prepukla v 70. rokoch 18. storočia. Reálna historická udalosť čakala na svoju filmovú podobu a o jej zobrazenie sa veľmi dlho pokúšalo niekoľko tvorcov. Podarilo sa to napokon Nikolajovi Arcelovi, ktorý do hlavných úloh tejto fascinujúcej historickej drámy obsadil skvelého dánskeho herca Madsa Mikkelsena a Aliciu Vikander.


Režisér o filme: „Príbeh filmu Kráľovská aféra je založený na jednej z najdramatickejších udalostí dánskych dejín. Vždy, keď som predstavoval film zahraničným investorom, cítil som, že nikto neverí, že se niečo také mohlo skutočne odohrať. Táto téma je v Dánsku súčasťou školských osnov, stala sa predlohou vyše pätnástich kníh (beletristických i faktografických) a bola stvárnená dokonca aj v podobe baletu a opery. Je mi cťou a považujem za veľké šťastie, že práve ja môžem tento príbeh konečne preniesť aj na filmové plátno.“.

Réžia: Nikolaj Arcel. Scenár: Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel, Bodil Steensen-Leth. Kamera: Rasmus Videbæk. Strih: Kasper Leick. Hudba: Gabriel Yared. Hrajú: Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander, Mikkel Følsgaard, Trine Dyrholm a ďalší.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

 

 

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011