Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


 

 
Je to iba vietor
(Csak a szél)
Dráma, Maďarsko/Nemecko/Francúzsko, 2012, 87 min, v pôvodnom znení (maďarsky) s českými titulkami. 20. máj 2013, 19:00
DCP 2D

Na mesto sadá tma a nocou sa nesú zvláštne zvuky. Je to iba vietor?

V roku 2008 sa v Maďarsku odohrala séria desivých rasových útokov na miestnu rómsku komunitu. Vyžiadala si šesť mŕtvych, vrátane dvoch malých detí, a desiatky zranených. Útočníci podpaľovali domy a strieľali brokovnicami na rodiny, ktoré sa snažili zachrániť útokom z horiacich budov. Zadržanie páchateľov trvalo vyše roka a súd s nimi sa vlečie dodnes. Na základe tejto udalosti nakrútil výnimočný maďarský režisér Bence Fliegauf (Húština, Mliečna dráha, Dealer, Lono) film, ktorý si z MFF Berlinale 2012 odniesol druhú najvyššiu cenu z hlavnej súťaže – Strieborného medveďa.

Film zachytáva jeden deň v živote rómskej rodiny na okraji malého mestečka. Otec odišiel za prácou do Kanady a matka má dve zamestnania a stará sa o svojho chorého otca. Dcéra chodí do školy a syn sa túla po okolí. S kamerou, ktorá po celý čas vyvoláva pocit, akoby boli postavy sledované, či prenasledované, až lovené, sa dostávame niekam na maďarský vidiek, do rómskeho geta. Deň po útokoch na susedov trávi každý vlastnými rutinnými činnosťami, za ktorými však maskuje strach. Iba Rio sa ako obvykle potuluje po okolí. Chlapec trávi čas zdanlivo bezcieľne, no práve ako jediný prezieravo a vecne čaká možný útok. Stmieva sa a strach mocnie. Je to iba vietor, čo obchádza ich dom? .

Réžia a scenár: Bence Fliegauf. Kamera: Zoltán Lovasi. Strih: Xavier Box. Hudba: Bence Fliaguf, Tamas Beke. Výprava: Bence Fliaguf. Hrajú: Katalin Toldi, Gyöngyi Lendvai, Lajos Sárkány, György Toldi a ďalší.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

 

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011