Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 17.5.2021, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


 

 
Šimon a duby
(Simon och ekarna)
Dráma, Švédsko/Dánsko/Nemecko/Nórsko, 2011, 122 min, v pôvodnom znení (švédsky) s titulkami. 3. jún 2013, 19:00
DVD


Príbeh židovského chlapca, ktorý dospieva a hľadá samého seba počas 2. svetovej vojny v politicky neutrálnom Švédsku.

Prostredníctvom jedinečného príbehu mladého chlapca Šimona a jeho židovského kamaráta Isaka, ktorí musia čeliť nepriaznivému obdobiu druhej svetovej vojny, Lisa Ohlin prináša unikátny obraz spoločenskej situácie v tých časoch a popis vtedajšej židovskej otázky vo Švédsku. Filmová adaptácia rovnomenného bestselleru medzinárodne známej švédskej spisovateľky Marianney Friedriksson.

Šimon, malý, tmavovlasý a sčítaný chlapec si užíva idylické detstvo vo Švédsku, zatiaľ čo nad Európou rastie tieň 2. svetovej vojny. Hoci je vychovaný milujúcimi a ťažko pracujúcimi rodičmi, cíti, že je iný. Intelektuálne nadaný mladík vyhľadáva, aj napriek zdráhaniu rodičov, vzdelanie, presahujúce obmedzenia dané jeho spoločenským postavením, a navštevuje miestnu strednú školu. Tu stretáva Isaka, syna bohatého židovského kníhkupca.

Oboch chlapcov spája odlišnosť od okolia a ich životy, aj životy ich rodín, ktoré sa prepletajú v komplexnej mozaike priateľstva, politiky a histórie proti rozsiahlemu pozadiu Európy, zdrvenej konfliktami a odhaľovaním holokaustu. Šimon tuší, že je iný, ale zistenie, že je adoptovaný, ho hlboko zasiahne. Syn švédskeho vidieckeho dievčaťa a potulného židovského violončelistu zdedil lásku k hudbe a hudobný talent. Potreba nájsť svoje skutočné vnútorné ja a zmieriť sa so svojím osudom zavedie Šimona ďalej, než si kedy dokázal predstaviť..

Réžia: Lisa Ohlin. Scenár: Marnie Blok, Lisa Ohlin, Linda Aronson. Kamera: Dan Laustsen. Strih: Kasper Leick, Michal Leszczylowski. Hudba: Anette Focks. Hrajú: Bill Skarsgård, Helen Sjöholm, Jan Josef Liefers.

 

CSFD.cz       Recenzia       Trailer      Potvrďte účasť na facebooku

 

 

>>> späť na ARCHÍV PREMIETANÍ >>>

 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011