Vitajte na stránkach filmového klubu Iskra Kežmarok
Dnes je 28.11.2023, staňte sa našimi fanúšikmi na facebooku
TOPlist


 

 

 

 


Filmový klub Iskra Kežmarok

Filmový klub Iskra vznikol v roku 2010. Jeho premiérové premietanie sa uskutočnilo v pondelok 22. novembra 2010. Prví diváci si vtedy mohli pozrieť úspešnú komédiu Woodyho Allena Užívaj si, ako sa len dá. Filmový klub premieta každý pondelok (okrem sviatkov) a výnimočne i počas iných dní.

Filmový klub Iskra je členom Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK), ktorej distribučným zámerom je sprístupniť slovenským divákom práve tú časť kinematografie, v ktorej umelecké vyobrazenie a filmové majstrovstvo prevyšuje prvoplánový zámer získať čo najviac divákov a tržieb.

Naši diváci si každoročne kupujú členské preukazy, ktoré im zabezpečujú zľavnené vstupné na klubové premietania nielen v Kežmarku, ale aj v iných kluboch na Slovensku či v Českej republike.

Okrem pravidelných premietaní sa nám podarilo do Kežmarku pritiahnuť i niekoľko známych filmových tvorcov, ktorí osobne prezentovali svoje filmy. V máji 2011 svoju snímku Habermannov mlyn divákom predstavil kežmarský rodák a legenda československej kinematografie Juraj Herz.

7. januára 2013 svoj úspešný filmový debut Až do mesta Aš osobne uviedli režisérka Iveta Grófová a kameramanka Viera Bačíková, 4. marca 2013 náš filmový klub navštívil dokumentarista Jaro Vojtek s filmom Cigáni idú do volieb. 15. apríla 2013 do klubu prišli režisér Mátyás Prikler a scenárista Marek Leščák s filmom Ďakujem, dobre a hoci technický problém zapríčinil premietanie snímky až o deň neskôr už bez ich osobnej účasti, na Kežmarok spomínajú radi.

Hosťom Letného kina na hradnom nádvorí 9. 8. 2013 bol režisér Robert Kirchhoff, ktorý početnému obecenstvu predstavil dokument Kauza Cervanová. 4. novembra toho istého roku svoj krátky animovaný film Sneh osobne uviedla jeho autorka a režisérka Ivana Šebestová, 19. novembra dokument Zamatoví teroristi divákom predstavil jeden z trojice režisérov Pavol Pekarčík a jeden z hlavných predstaviteľov filmu František Bednár.

Filmový klub Iskra dáva priestor aj filmárom z Kežmarku. Na Letnom kine na hradnom nádvorí v roku 2012 svoje krátke filmy prezentovali mladí talentovaní tvorcovia Daniel Dluhý a Stanislav Griguš. Druhý menovaný dokonca s veľkým úspechom na konci roku 2012 uviedol aj svoj amatérsky celovečerný debut To len zachraňujem svet. D. Dluhý mal tú česť uviesť svoje krátke filmy aj pred snímkami svojich učiteľov z VŠMU (J. Vojtek, R. Kirchhoff). Úspešné dokumenty Nad Kežmarkom vietor veje a Cínová duša v januári, resp. v auguste 2013 ako predfilmy k celovečerným snímkam predstavil ďalší kežmarský filmár Oto Vojtičko.

Na prelome augusta a septembra 2013 bol filmový klub Iskra spoluorganizátorom celotýždňového podujatia Piknikk, ktoré sa konalo pred kinom v netradične riešenom dočasnom urbánnom priestore. Jeho súčasťou boli i štyri premietania pod holým nebom. Diváci mohli vidieť dva krátke dokumenty Boby Baluchovej Život na rovníku a NEviditeľné migrantKY, výber toho najlepšieho zo známeho žilinského festivalu animovaných filmov Fest Anča 2013, cestovateľský dokument Dalibora Krupku P.E.S. na streche sveta a dokumentárny film o tvorbe známeho výtvarníka Tomáša Džadoňa, autora košického Pomníka ľudovej architektúry (drevenice na streche vežiaku).
 

 

 

      Oficiálne stránky filmového klubu Iskra Kežmarok,    web&design Boris Švirloch, Stanislav Griguš, Lukáš Fiolek    2011